| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 143 x 71 x 8.7 mm (5.63 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October, 2014 |
| Status | October, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, panorama, face detection, HDR |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 487 h (2G) / Up to 454 h (3G) |
| Talk time | Up to 25 h 40 min (2G) / Up to 12 h 30 min (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - DivX/MP4/H.264 player - MP3/WAV/AAC player - Photo editor - Voice memo/dial |