| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 144.6 x 72 x 7.6 mm (5.69 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1800 TD-LTE 2300 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October, 2015 |
| Status | October, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass - HIVE Atlas UI |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/7.2 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 394 h (2G) / Up to 354 h (3G) |
| Talk time | Up to 27 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - DivX/MP4/H.265 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Photo/video editor - Document viewer |