| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.1 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 126 x 62 x 10.2 mm (4.96 x 2.44 x 0.40 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Announced | April, 2013 |
| Status | April, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 4.3 inches (~342 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP (16 GB version) / 13 MP (32 GB version), autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@90fps, HDR |
| Front Camera | 2 MP, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black/white, black/blue, black/yellow, black/green, black/pink |
| Others | Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |