| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 141 x 71.8 x 9.3 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 456 h (2G) / Up to 566 h (3G) |
| Talk time | Up to 36 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz |
| Sensors | yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Others | - Fast battery charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |