| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | iOS 8, upgradable to iOS 9.0.2 |
| Dimension | 138.1 x 67 x 6.9 mm (5.44 x 2.64 x 0.27 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (CDMA), A1586 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 CDMA2000 1xEV-DO - A1549 (CDMA), A1586 TD-SCDMA 1900 / 2000 - A1586 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700) - A1549 GSM, A1549 CDMA LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8 |
| SIM | Nano-SIM - Fingerprint sensor (Touch ID) - Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Display | Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, |
| Features | 1/3'' sensor size, 1.5µm pixel size, geo-tagging, simultaneous HD video and image recording, touch focus, face/smile detection, HDR (photo/panorama) |
| Video | 1080p@60fps, 720p@240fps, |
| Front Camera | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16GB, 1 GB RAM DDR3 |
| Sound | Alert types | Vibration, proprietary ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | v2.0, reversible connector |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
| Music play | Up to 50 h |
| Features | Chipset | Apple A8 |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 (Safari) |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - iCloud Keychain - TV-out - Maps - Audio/video player/editor - Organizer - Document viewer/editor - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/command - Predictive text input |