| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 144.8 x 72.1 x 8.6 mm (5.70 x 2.84 x 0.34 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2014 |
| Status | October, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 540 x 960 pixels, 5.0 inches (~220 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB ROM , 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2600 mAh battery |
| Talk time | (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Music play | Up to 75 h |
| Tests | SAR US | 0.46 W/kg (head) 1.21 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 0.41 W/kg (head) 0.38 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White , Grey |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Organizer - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |