| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 130.3 x 68 x 9.8 mm (5.13 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM, (Dual stand-by) |
| Announced | june, 2014 |
| Status | August, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.5 inches (~207 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 4 GB ROM , 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Tests | SAR EU | 0.42 W/kg (head) 0.45 W/kg (body) |
| Features | Chipset | N/a |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black |
| Others | - SNS integration - MP4/WMV/H.264/H.263 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Organizer - Photo/video editor - Document viewer - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa - Voice memo/dial - Predictive text input |