| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | AndroidTM 6.0 |
| Dimension | 160.35*83.46*7.7mm |
| Weight | 180g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | FDD-LTE 800 / 850 / 2100 / 1800 / 2600 |
| SIM | Dual mini SIM |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
| Display | Type | Full HD LPTS Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 6.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 20 MP, Auto focus, Dual LED flash |
| Features | Geo-tagging, Face beauty, Panorama, HDR |
| Video | 1080@30fps |
| Front Camera | 16MP, up to 5312 x 2988-pixel pictures, LED flash |
| Memory | Card slot | MicroSD, up to 128GB |
| Internal | 64GB ROM + 4GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Battery | Capacity | 4050mAh |
| Features | Chipset | Mediatek |
| CPU | 2.0 GHz Deca-Core |
| GPU | Mali T400 |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Fingerprint |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Black, Blue |
| Others | – MP3/WAV/eAAC+/WMA player – FM Radio – MP4/H.264/H.263/WMV player – Image viewer and editor – Document viewer and editor – Preloaded applications – GTalk , WhatsApp, Facebook, YouTube, Google Talk, etc. |