| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 Nougat with HIOS |
| Dimension | 162 x 81.8 x 7.99 mm |
| Weight | 180g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 and SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 and TD-SCDMA |
| 4G Network | No |
| SIM | Dual SIM (Micro Sim) |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
| Display | Type | IPS capacitive touchscreen |
| Size | 6.0-inch touchscreen Display, 720 x 1280 pixels (244 ppi) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP Camera, dual-LED flash |
| Features | geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 5 Megapixel with led flash |
| Memory | Card slot | Micro SD card upto 128GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-ion 5000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek |
| CPU | 1.3GHz quad-core Processor |
| GPU | Mali T400 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | No |
| Colors | Blue, Gold, Grey |