| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimension | 146.8 x 73.4 x 8.6 mm (5.78 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700), 40(2300) |
| SIM | Nano-SIM - IP68 certified - dust and water resistant up to 1.5 meter and 30 minutes - MIL-STD-810G certified - salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant |
| Announced | June, 2015 |
| Status | June, 2015 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 - TouchWiz UI |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, f/1.9, 28mm, autofocus, LED flash |
| Features | 1/2.6 sensor size, 1.12 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, Auto HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 5 MP, f/1.9, 22mm, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE, apt-X |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 504 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (3G) |
| Music play | Up to 57 h |
| Tests | SAR US | 1.15 W/kg (head) 1.16 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 0.38 W/kg (head) 0.50 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Exynos 7420 |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Gray |
| Others | - Wireless charging (Qi/PMA) - market dependent - ANT+ support - S-Voice natural language commands and dictation - Smart stay - OneDrive (115 GB cloud storage) - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document editor |