| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300 |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | June, 2016 |
| Status | June, 2016 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/1.9, 28mm, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, f/1.9, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 23 h (3G |
| Talk time | Up to 96 h |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Java | No |
| Colors | White, Black, Gold, Rose Gold |
| Others | - ANT+ support - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |