| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimension | 158.5 x 77.7 x 8 mm (6.24 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | November, 2017 |
| Status | November, 2017 |
| Display | Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Wide Colour Gamut - 120 Hz |
| Photography | Rear Camera | Dual 12 MP + 13 MP (f/1.75, PDAF & f/2.6, PDAF), 2x optical zoom, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64 GB, 8 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers |
| 3.5mm jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Fast battery charging (Quick Charge 4+) - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |