| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.4 (KitKat), planned upgrade to v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 137.5 x 71.2 x 7.2 mm (5.41 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Technology | 2G Network | CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| SIM | Nano-SIM - Splash resistant |
| Announced | July, 2013 |
| Status | August, 2013 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 10 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Touch focus, geo-tagging, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2130 mAh battery |
| Stand-by | Up to 312 h |
| Talk time | Up to 28 h |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon S4Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, Red, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer/editor - Voice memo/dial/commands | |