| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 144.8 x 71.4 x 6.9 mm (5.70 x 2.81 x 0.27 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Yes |
| Announced | July, 2016 |
| Status | August, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD card (supports up to 32GB) |
| Internal | 16 GB, 1.5 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Gold, Titanium |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |