| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 155.7 x 79.8 x 7.4 mm (6.13 x 3.14 x 0.29 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100) |
| SIM | Nano-SIM - Stylus |
| Announced | May, 2017 |
| Status | May, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | 1/3 sensor size, 1.12 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 3080 mAh battery |
| Stand-by | Up to 456 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Titan |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |