| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, 4.2 Jelly Bean |
| Dimension | 133 x 65.8 x 8.4mm |
| Weight | 111.8gm |
| Technology | 2G Network | Yes |
| 3G Network | WCDMA 2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | March, 2015 |
| Status | August, 2015 |
| Display | Type | OGS capacitive touch screen |
| Size | 4.5 Inches, 960 X 540 Pixels |
| Multi-touch | N/A |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | panoramic photos, smile shutter, HDR high dynamic range camera technology, |
| Video | Yes |
| Front Camera | 3.2 Megapixal |
| Memory | Card slot | microSD card(supports up to 8GB) |
| Internal | 4GB Built-in, |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | N/A |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 1950mAh |
| Stand-by | 48hrs |
| Talk time | Up to 10 h |
| Features | Chipset | Yes |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | N/a |
| Sensors | Gravity sensor, ambient light sensor, Infrared distance sensor, touch sensor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Google, FireFox, E-Browser |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Java | No |
| Colors | Jazz Black/ Elegant white and Golden |
| Others | Dual Sim, Preloaded play store, Skype, Whats-App, Wechat, Facebook, Twitter, Viber and Built-in HD Games like Temple run, Subway Surf |