| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimension | 148.4*73.2*7.3mm |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | Band 2/3/5/8 (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G Network | Band 1/2/5/8 (850/900/1900/2100MHz) |
| 4G Network | Band 1/3/7/8/20 (800/1800/2100/2600MHz) |
| SIM | Dual micro SIM Card Dual Standby |
| Announced | May, 2017 |
| Status | May, 2017 |
| Display | Type | LG LTPS capacitve touch screen OGS |
| Size | 5.5 Inch Ultra narrow |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13.0 mega pixel back camera |
| Features | F2.0 Video Recording Resolution 1080P Support Slow Motion |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc |
| Front Camera | 8.0 mega pixel front camera |
| Memory | Card slot | support up to 256GB TF card |
| Internal | 32GB support up to 256GB TF card |
| Sound | Alert types | MP3, AAC, WAV, etc |
| Loudspeaker | AVI, MP4, FLV, 3GP, MOV, ASF, MPEG, RMVB, H.263, H.264, etc |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | 2G/3G/4G Cat.4 Up to 150Mbps downlink, 50Mbps uplink |
| WLAN | 802.11a/b/g/n(Support WiFi DISPLAY)Dual Band 2.4G/5G |
| Bluetooth | V4.0 |
| Battery | Capacity | 3000mAh |
| CPU | Helio P10 (MT6755) Octa-Core |
| GPU | ARM Mali-T860 MP2 700MHz |
| Sensors | Gravity sensor / Proximity sensor / Light sensor / Gyrometer / Hall / Breath LED / E-compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | A-GPS Support, Built-in GPS |
| Java | No |