| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Dimension | 122 x 63.5 x 15.2 mm (4.80 x 2.5 x 0.60 in) |
| Weight | 192.8 g (6.77 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2010, October |
| Status | Available. Released 2010, November |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.1 inches (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (not user accessible) |
| Internal | 8/16 GB, 512 MB RAM, 1 GB ROM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Features | Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Document viewer/editor - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |