| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo) |
| Dimension | 121 x 64 x 12.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2010, December |
| Status | Available. Released 2010, December |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.1 inches (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass - Dell Stage UI |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 1 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264/WMV9 player - Organizer - Quick Office document viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |