| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 243.4 x 195.4 x 6.2 mm (9.58 x 7.69 x 0.24 in) |
| Weight | 597 g (1.32 lb) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Yes |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Display | Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 10 fingers |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus |
| Features | Intel RealSense 3D technology (2 x 720p cameras) |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 512 GB |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
| Talk time | Up to 7 h (multimedia) |
| Features | Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Dropbox (20 GB cloud storage) - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Document viewer - Photo/video editor |