| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | |
| Dimension | 124.9 x 64.5 x 10.3 mm (4.92 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2011, December |
| Status | Available. Released 2012, Q3 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB ROM, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1520 mAh battery |
| Stand-by | Up to 281 h (2G) / Up to 353 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Features | Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - SNS integration - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Organizer - Photo/video editor - Document editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |