| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | |
| Dimension | 200 x 119.8 x 12.4 mm (7.87 x 4.72 x 0.49 in) |
| Weight | 453.6 g (1.00 lb) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 / 1700 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2011, December |
| Status | Available. Released 2012, Q3 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 720p |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 72 h |
| Features | Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Gray |
| Others | - MP4/H.264/WMV player - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - QuickOffice document viewer - Photo viewer/editor - Organizer - Predictive text input |