| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | |
| Dimension | 262.3 x 178 x 13 mm (10.33 x 7.01 x 0.51 in) |
| Weight | 727 g (1.60 lb) |
| Technology | 2G Network | N/A |
| SIM | No |
| Announced | 2011, December |
| Status | Available. Released 2012, Q3 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk time | Up to 12 h |
| Features | Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black |
| Others | - MP4/H.264/WMV player - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - Document viewer - Photo viewer/editor - Organizer - Predictive text input |