| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 154.5 x 77.4 x 8.3 mm (6.08 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | November, 2016 |
| Status | December, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 5 fingers |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.2, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8929 Snapdragon 415 |
| CPU | Octa-core (4x1.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio; recording |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Document viewer - Photo/video editor |