| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 144.5 x 71.4 x 10.2 mm (5.69 x 2.81 x 0.40 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| SIM | Yes |
| Announced | June, 2017 |
| Status | June, 2017 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@24fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Storm gray |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Document viewer - Photo/video editor |