| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 143.2 x 72.2 x 8.7 mm (5.64 x 2.84 x 0.34 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/1.8, autofocus, dual-LED flash |
| Features | 1/3 sensor size, 1.12 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | microSD |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Dolby Atmos audio enhancement - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Li-Po 2850 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916T Snapdragon 412 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP3/AAC/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |