| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), 6.0.1 (Marshmallow), planned upgrade to 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 139.3 x 69.7 x 6.7 mm (5.48 x 2.74 x 0.26 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A500F, A500FQ, A500FU, A500HQ, A500YZ, A500M, A500Y |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - A500F, A500FQ, A500FU LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - A500YZ LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - A500M LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(260 |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | October, 2014 |
| Status | December, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes (LTE model only) |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 15 h (3G) |
| Talk time | Up to 68 h |
| Tests | SAR US | 0.65 W/kg (head) 0.48 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 0.23 W/kg (head) 0.40 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio, recording |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | No |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold |
| Others | - ANT+ support - S-Voice - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |