| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 137.7 x 69.6 x 10.3 mm (5.42 x 2.74 x 0.41 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 1800 / 2600 |
| SIM | single micro sim |
| Announced | July, 2014 |
| Status | August, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, laser autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face & smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps, |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA+; LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2540 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | TBD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Metallic Black, Silk White, Shine Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - SNS applications - MP4/H.264/H.263 player - MP3/WAV/FLAC/eAAC+ player - Photo viewer/editor - Document viewer - Organizer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |