| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 148 x 74 x 8.25mm |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 MHZ |
| 3G Network | WCDMA 900 / 2100 MHz |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Announced | September, 2015 |
| Status | September, 2015 |
| Display | Type | Full Capacitive Touch Screen |
| Size | 5.3 Inches, 1280x720 pixels (~277ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 3120 x 4160 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, fixed focus, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB Internal Storage + 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Gold, Grey |
| Others | Dual Sim, Dual Stand-by, Google Search, TV Remote control, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone |