| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS V5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 151.9 x 74.6 x 6.9 mm |
| Weight | 147g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | WCDMA (900 / 2100) |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | February, 2016 |
| Status | February, 2016 |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 5.3 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13MP, LED flash, Auto Focus, |
| Features | Geo-tagging, Touch Focus, Face detection, Panorama, HDR, Face beauty, Professional shot, Night mode |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB built-in, 3GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wifi hotspot), |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP, |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 3150 mAh |
| CPU | 1.3 GHz Octa-core, Mediatek MT6753 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | GPS + A-GPS support, Dual SIM + Micro-SIM, dual stand-by), OTG supported, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone |