| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android v7.0 Nougat |
| Dimension | 145.3 x 71.2 x 8.1 mm |
| Weight | 157 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual Sim (Micro-SIM) |
| Announced | June, 2017 |
| Status | June, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 5.2 Inches |
| Multi-touch | Up to 3 fingers |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, Beauty Mode, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD Card, (supports upto 64GB) |
| Internal | 32GB Built-in, 3GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G (LTE Cat4 150/50 Mbps) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB |
| Battery | Capacity | (Li-ion Non removable), 3000 mAh |
| Features | Chipset | Media Tek MT6737 |
| CPU | 1.3 Ghz Quad Core |
| GPU | Mali T-720 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | Document viewer, Photo viewer/editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Calendar |