| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 126.8 x 63.5 x 9.9 mm (4.99 x 2.5 x 0.39 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - S400A HSDPA 850 / 2100 - S400B |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, July |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 5 MP |
| Features | Face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572M |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | No |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |