| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | N/A |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572M |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |