| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 156.3 x 77.4 x 9.6 mm (6.15 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - X550A HSDPA 850 / 2100 - X550B |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 720p |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 650 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 23 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582M |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Blue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |