| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 192 x 101.6 x 8.4 mm (7.56 x 4.0 x 0.33 in) |
| Weight | 248 g (5.22 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/ Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.95 inches (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 5 fingers |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 800 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT8735P |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Blue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/AAC player - Photo viewer - Document viewer | |