| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 147.9 x 73.8 x 8.2 mm (5.82 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | November, 2016 |
| Status | November, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, tripple-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Champagne Gold, Smoke Grey/Midnight Blue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC player - Photo/video editor - Document viewer |