| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 143 x 71 x 8.2 mm (5.63 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October, 2016 |
| Status | October, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2800 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8270 |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5, |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Champagne Gold, Silver Gray |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC player - Photo/video editor - Document viewer |