| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 153.4 x 77 x 10.5 mm (6.04 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | April, 2017 |
| Status | April, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Li-Ion 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS; recording |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Rose Gold, Space Grey, Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC player - Photo/video editor - Document viewer |