| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimension | 119 x 62 x 12 mm, 77.6 cc (4.69 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 131.5 g (4.62 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, April |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches (~52.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 8 GB, 256 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L) |
| Stand-by | Up to 670 h (2G) / Up to 720 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 35 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer - Video/photo editor |