| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Symbian Anna OS |
| Dimension | 125.2 x 65 x 12.8 mm, 83.2 cc (4.93 x 2.56 x 0.50 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | TD-SCDMA 1880-1920 TD-SCDMA 2010-2025 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2011, December |
| Status | Available. Released 2012, September |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches (~54.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, fixed focus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 256 MB RAM, 1 GB ROM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | TD-SCDMA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L) |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 40 min (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Music play | Up to 65 h |
| Features | Chipset | Broadcom BCM2727 |
| CPU | 680 MHz ARM 11 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash Lite |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black |
| Others | - CMMB mobile TV - Active noise cancellation with a dedicated mic - TV Out with composite - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - MP4/H.264/WMV player - Voice command/dial - Document viewer - Video/photo editor - Predictive text input |