| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 142.1 x 72.4 x 11.6 mm (5.59 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - XT1556 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - XT1556 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) - IP67 certified - dust and water resistant - Water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
| Announced | November, 2015 |
| Status | November, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, auto-HDR |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2470 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Fast battery charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Photo/video editor - Document viewer |