| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 122.4 x 60.7 x 8.4 mm (4.82 x 2.39 x 0.33 in) |
| Weight | 125.9 g (4.44 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE band 13(700) |
| SIM | Micro-SIM - Splash resistant |
| Announced | August, 2014 |
| Status | August, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Touch focus, geo-tagging, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 408 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Photo/video editor - Document editor |