| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimension | 140.2 x 72.4 x 8.8 mm (5.52 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | November, 2014 |
| Status | Coming soon. |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 540 x 960 pixels, 5.0 inches (~220 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 x 1936 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1/4'' sensor size, geo-tagging |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8 GB, |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE, apt-X |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1905 mAh battery (BL-L4A) |
| Stand-by | Up to 552 h |
| Talk time | Up to 11 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Music play | Up to 78 h |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Orange, green, white, black, gray, blue |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - MP4/H.264 player - 15 GB free OneDrive storage - Document viewer - Video/photo editor - Voice memo/dial/commands |