| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 149.1 x 77 x 7.9 mm (5.87 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 145.2 g (5.11 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 850 / 1800 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | November, 2014 |
| Status | November, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 648 h |
| Talk time | Up to 33 h |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, Titanium |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial | |