| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Dimension | 146.3 x 71 x 7 mm (5.76 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | january, 2015 |
| Status | April, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 5 fingers - Vibe UI 2.0 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 MP, autofocus |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2410 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Champagne Gold, Rock Pink, Electric Blue |
| Others | - Air gestures - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |