| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 141.9 x 70.3 x 9.3 mm (5.59 x 2.77 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2016 |
| Status | November, 2016 |
| Display | Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Dolby Atmos sound - Hi-Fi audio |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, Gold, Dark Grey |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |