| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 132.5 x 66 x 9.9 mm (5.22 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | October, 2016 |
| Status | October, 2016 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 170 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video viewer - Document viewer |