| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 141 x 72 x 9.5 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragon Trail Glass |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP, HDR |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Li-Po 4000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 480 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 30 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 72 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/AAC player - Photo/video editor - Document viewer |