| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 10.2.1, upgradable to v10.3.1 |
| Dimension | 140 x 72.8 x 9.3 mm (5.51 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | February, 2014 |
| Status | May, 2014 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 1.1 MP, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1.5 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 384 h |
| Talk time | Up to 15 h 30 min |
| Music play | Up to 84 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - BlackBerry maps - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Video editor - MP3/WAV/eAAC+/FlAC/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Voice memo/dial - Predictive text input |