| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 6.1 |
| Dimension | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | N/a |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | UMTS 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| SIM | Mini-SIM - Optical trackpad |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Discontinued |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.7 inches (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, UMTS |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion battery |
| CPU | 1.2GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, RSS |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - MP3/WMA/AAC+ player - MP4/H.264/WMV player - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input |